DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Seznam níže obsahuje celý náš průzkum krmiv, a zkušenosti s nimi, které jsou u nás k dostání. Pokud zde nějaké krmivo chybí nejspíše to znamená, že ho nedoporučujeme. Důvody pro nedoporučení jsou: nevhodnost složek, vysoký podíl vlákniny, nadměrné použité sóji, nízká kvalita či kolísavá kvalita, alergické reakce po podání, nízká klíčivost semen,  vysoká cena vzhledem k obsahu, vysoká dávka vitamínu C či cukrů a tuků, podíl složek které pískomilové nejedí nebo pro ně nejsou vhodné, obsah umělých barviv či konzervantů, moučnatost krmiva, krmiva a pamlsky bez výživové hodnoty,  krmiva způsobující vážné zdravotní následky při běžném užívání. Seznam je průběžně aktualizován. Pokud si nejste jistí, zda by sem mělo patřit nějaké jiné krmivo napište nám email a můžeme ho spolu rozebrat :-)

Desatero správného krmení:

 1. Krmivo a pitnou vodu podáváme každý den čisté, v případě horkých letních dnů vodu v průběhu dne kontrolujeme, volíme tak velkou misku, aby bylo dostatek na celý den pro všechny (pískomily spotřebuje 4-7ml vody na 100g hmotnosti, je ale třeba počítat i se ztrátami – odpařování, rozlití). Vhodné je používat skleněné nádoby, jak misky, tak napáječky (plastové napáječky často měnit za nové a čistit, kontrolovat zda nejsou pítka zanešeny vodním kamenem - případně ho odstranit pomořením na 10 minut do kuchyňského octa). Aby nedocházelo k rozlití, umístěte skleněné misky na stolek vysoký 10-14 cm.
 2. Na dva pískomily připadá cca 2 polévkové lžíce krmné směsi denně, ovšem záleží na složení směsi
 3. Nezbytné je denně čerstvé ovoce a zelená strava!!!
 4. Pravidelně dávat k dispozici čerstvé větvičky a seno (i z něho si pískomilové nějakou potravu vyberou, i když se to nezdá na první pohled)
 5. Potravu, co se rychle kazí, zavčas odstranit i s částí podestýlky, je-li to nutné
 6. Nezapomínat i na živočišnou složku.
 7. Tučné složky používat jako pamlsek při ochočování, nikoliv zároveň nemíchat do krmné směsi (slunečnice, ořechy,…).
 8. Mít přehled o tom kdo a kolik sní, zda někdo netrpí náhle nechutenstvím (náznak vážného onemocnění).
 9. Použít takový tvar, rozměry a umístění misky, aby byla snadno přístupná, nešla zaházet pilinami, byla dobře čistitelná a obsáhla dost jídla pro všechny, aby měla i dostačující plochu a okraje, co předejdou vyhrabávání a vyhazování jídla z misky. Nejlepší je umístění na dřevěný stolovací stůl (výšky 10-14 cm). Při podávání vody v misce je dřevěný stolek nutností, jídlo pískomilům co málo hrabou lze podat i na podestýlku, ale ztrácíte přehled o spotřebě.
 10. Rozmanitost, rozmanitost, rozmanitost…….viz článek o krmení. Pískomilové ve své domovině mají nejméně 200 druhů potravy – to v zajetí není možné, pokuste se jim dopřát aspoň část.


 

Základní (denní) krmivo

Dobrá „dietní semínka“ vhodná ke konzumaci ve velkém a dosti výživná jsou semena užívaná k dennímu krmení ptactva. Jedná se o: proso zelené, proso červené, proso žluté, proso senegalské, lesknice aneb kanárské proso, niger, kardi, sezam, mohár, čumiza, čirok, paddy rýže, semenec (konopné semínko) a lněné semínko, oves nahý, ječmen, pšenice, žito, dari bílé, perila bílá, ostropestřec mariánský

Směsí pro papoušky krmíme zvlášť do mističky. Jsou to velmi drobná semínka a pískomilové jé též jako papoušci zbavují slupek, ty se pak hromadí v misce a těžko se pak mezi jinými velkými semeny a granulemi hledají ty ještě nevyloupaná.

http://www.glückliche-nager.de/informationen/haltungsinfos/degus/

Krmné směsi, které doporučujeme a kterými krmíme yes

Stávají se spíše výdělečným podnikem, než opravdu kvalitní stravou, proto je třeba vybírat opatrně. Není třeba je kupovat ve velkém, pokud si mícháte svoje krmení, na druhou stranu jsou dobré pro obahocení a suchárky v nich jsou dobré i na obrušování hlodáku.

Doporučujeme Versele Laga Gerbil Nature. Najdete ji v každém obchodě, pokud zrovna pro pískomily chybí, doporučuji dočasně sáhnout po variantě pro potkany nebo pro křečky syrské (nikoliv osmáky, činčily ani pro křečíky - označován jako Hamster mini, v žádném případě ne po krmivu pro morčata).

Směs doporučujeme promíchat s dalšíma složkami, dle toho, které v nich chybí. Pískomilové po suchárkách značně tloustnou navíc více vitamínů je zajisté v neporušených zrninách - v extrudovaných výrobcích bývá jen část zrna která nenašla uplatnění jinde..proto je důležité, aby kupované krmivo netvořilo hlavní složku jídelníčku, řiďtě se krmným návodem, přikládejte zeleninu, ovoce, klíčky a zrní - např. velmi dobrá je směs Versele-Laga Prestige African Parakeet MIX - viz foto níže, je hodnotná, neprašná, voňavá s vitamíny a není znehodnocena slunečnicí, neobsahuje ji.

 

yes Obecný tip na sestavení jídelníčku:

 • 1kg kvalitní směsi pro pískomila
 • 500g pestré směsi různých drobných semen pro papoušky (bez slunečnice, tu si nechte jako pamlsek)
 • 150g sušené zeleniny, bylinek a květů
 • 40 g sušeného ovoce
 • 50g sušeného hmyzu a korýšů
 • 50g oříšků (hlavně lískových a vlašských, ne buráky)
 • 100g vloček (ovesné, pšeničné, špaldové, hrachové, kukuřičné, rýžové, pohankové)

K tomu nejlépe denně podávat čerstvou zeleninu, ovoce, klíčky, bylinky, traviny, květy. Doporučuji nemíchat vše dohromady, ale drobné věci zvlášť do misky a obilniny se suchárky do jiné, všechny semínka pískomilové loupou a pod slupkami těžko vše zmizne do posledního drobečku. Váhové poměry je nutné upravit podle obsahu zvolených zakoupených výrobků, věku a stavu pískomila, návod je jen orientační příklad.

 

 

JR Farm - Džungarský křeček Speciál 600 g

semena trav, žluté proso, lněné semínko, ovesné slupky, semínko konopí, červené proso, pohanka, špalda, sezamové slupky, krevety, japonské proso, lesknice, stříbrné proso, kukly bource morušového (to velké na fotografii), semena šípku, sušený červi

hr. protein 15,4%, hr. tuk 11,5%, hr. vláknina  8,8%, hr. popel 3,7%.

vitamín A 5,000 IU, vitamín D3 500 IU, vitamín E 20 mg

 

JR Farm - Pískomil Adult 500 g

pšeničné vločky, červené proso klasy 10%, červené proso, kukuřice, hrachové vločky, pšenice, mrkev, jablka 5%, banány, kukuřičné vločky, ovesné vločky, rýžové vločky, semena trav, arašídy, extrahovaná kukuřičná moučka, mouční červi, lněné semínko, špalda, kuřecí, oves, datle, hovězí, pastinák, sýr, ryba, paprika, cuketa, okurka.

hr. protein 11,6%, hr. tuk 7,1%, hr. vláknina  5,1%, hr. popel 3,2%.

vitamín A 8000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 32 mg.

 

JR Farm - Zakrslý křeček Adult 500 g

pšeničné vločky, kukuřice, žluté proso klasy, žluté proso, oves, mrkev, celer, pšeničné klasy, hrachové vločky, pšenice, rýžové vločky, červené proso, semena trav, lesknice kanárská, čirok dvoubarevný, kardi, extrahovaná kukuřičná moučka, mouční červi 1,6%, lněné semínko, špalda, pukaná pšenice, jitrocel, kuřecí, červená řepa, hovězí, pastinák 0,6%, sýr, paprika, cuketa, okurka.

hr. protein 12,4%, hr. tuk 5,3%, hr. vláknina 6,3%, hr. popel 4,6%

vitamín A 8000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 32 mg.

 

JR Farm - Křeček Adult 500 g

kukuřice, pšenice, červené proso klasy, kukuřičné vločky, hrachové vločky, oves, mrkev, pšeničné klasy 5%, banány, pšeničné vločky, červené proso, žluté proso, lesknice kanárská, semena trav, extrahovaná kukuřičná moučka, mouční červi 1,6%, lněné semínko, špalda, jitrocel, kuřecí, červená řepa, hovězí, rýžové vločky, pastinák 0,6%, sýr, ryba, paprika, cuketa, okurka.

hr. protein 11,4%, hr. tuk 5,8%, hr. vláknina 5,7%, hr. popel 4,2%

vitamín A 8000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 32 mg.

 

JR Farm - Zakrslý králík Wellness 650 g

deriváty rostlinného původu (0,25% koncentrát aloe vera se rovná 325 ml čisté šťávy), cereálie, 1% přesličky, ovoce, extrakty zeleninových proteinů, minerály, 4% rýže, žahavá kopřiva a máta peprná, přeslička,  aloe vera a další...

bílkoviny 11,9%, tuk 2,8%, vláknina 10,2%, popel 3,3%

vitamín A 1500 IU, vitamín D3 750 IU, vitamín E 30 mg (alfa tokoferol acetát).

 

JR Farm - Křeček Feast 600 g

extrahovaná kukuřičná moučka, pšenice, kukuřice, červené proso, žluté proso, pukaná pšenice, čirok dvoubarevný, mrkev, lesknice kanárská 3%, pohanka, milo, fazole mungo, kuřecí, hovězí, krevety 1%, sýr, ryba

 

hr. protein 12,9%, hr. tuk 3,1%, hr. vláknina 6,2%, hr. popel 3,4%

 

vitamín A 10000 IU, vitamín D3 1000 IU, vitamín E 40 mg, oxidy železa

 

JR Farm - Zakrslý křeček Feast 600 g

extrahovaná kukuřičná moučka, žluté proso, červené proso, kukuřice, oves, pšenice, lněné semínko, rýže 4,8%, arašídy, pšeničné vločky, fazole mungo, pukaná pšenice, lesknice kanárská, čirok dvoubarevný, krevety 2%, kuřecí, hovězí, oves, ryba.

hr. protein 12,5%, hr. tuk 8%, hr. vláknina  7,6%, hr. popel 3,5%

vitamín A 9500 IU, vitamín D3 950 IU, vitamín E 38 mg.

 

JR Farm - Myš Adult 500 g

pšeničné vločky, žluté proso klasy 10%, žluté proso, kukuřice, oves, pšenice, červené proso, mrkev, pšeničné klasy 5%, banány, hrachové vločky, ovesné vločky, semena trav, pukaná pšenice, extrahovaná kukuřičná moučka, mouční červi, lněné semínko, špalda, kuřecí, slunečnicová semínka, červená řepa, hovězí, rýžové vločky, datle, petržel, pastinák 0,6%, sýr, ryba, paprika, cuketa, okurka.

hr. protein 12,2%, hr. tuk 5,1%, hr. vláknina 6,2%, hr. popel 3,7%

vitamín A 8000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 32 mg.

 

JR Farm - Lumík Feast 500 g

Složení: žluté proso, lesknice kanárská, kořen pampelišky, červené proso, mrkev, červená řepa, pšeničné vločky, hrachové vločky, máta peprná 5%, nať ovsa, meduňka, kopřiva, pampeliška, šalvěj, květy měsíčku, kokony bource morušového 1%, oves, kobylky, mouční červi.

hr. protein 15%, hr. tuk 4,2%, hr. vláknina 11,3%, hr. popel 6,5%.

Vitamín A 5000UI, Vitamín D3 500 UI, Vitamín E 20 mg

 

JR Farm - Pískomil Feast 600 g

extrahovaná kukuřičná mouka, červené proso, žluté proso, kukuřice, čirok dvoubarevný, pšeničné vločky, lesknice kanárská, čirok, pukaná pšenice, rýže 4%, pšenice, hrachové vločky, mrkev 3%, kukuřičné vločky, semínka slunečnice, pohanka, karob, fazole mungo, kuře 1,2%, hovězí, kousky ovsa, oves, ryba

hr. protein 12,6%, hr. tuk 4,1%, hr. vláknina 6,7%, hr. popel 3,3%.

Vitamín A 10000UI, Vitamín D 1000 UI, Vitamín E 40 mg, oxid železitý

 

JR Farm - Potkan Welness 600 g

cereálie, deriváty rostlinného původu, ovoce, 2% šalvěje, 0,2% ženšenu, měkkýši a korýši, maso a masové deriváty, ryby a rybné deriváty, oleje a tuky, vejce a vaječné deriváty, droždí, řasy, extrakty z rostlinných bílkovin, vitamíny a minerály, Přes 25 ingrediencí včetně vybraných bylinek jako žahavá kopřiva a máta peprná, vzácný ženšen a voňavá šalvěj

bílkoviny 13,1%, tuk 3,4%, vláknina 7%, popel 5,9%

vitamín A 4000 IU, vitamín D3 2000 IU, vitamín E 80 mg (alfa tokoferol acetát)
 

JR Birds - Andulka Premium 1 kg

lesknice kanárská, La Plata proso, stříbrné proso, Manna proso, mrkev, japonské proso, senegalské proso, bobule černého bezu, semena trav, fenykl, semena špenátu, ulity ústřic (1,6%), květy heřmánku (1%).

hr.protein 12,7%, hr.tuk 5,8%, hr.vláknina 5,9%, hr.popel 3,9%, vlhkost 10,3%, vápník 0,7%, fosfor 0,4%

vitamín A 6000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 20 mg, měď 8 mg (disulfát), jód 0,32 mg

 

JR Birds - Korela Premium 1 kg

La Plata proso, Manna proso, lesknice kanárská, stříbrné proso, dipsacus, semena trav, mrkev, japonské proso, semena špenátu, senegalské proso, laskavec, semena konopí, loupaný oves, semena lnu, fenykl, vodnice, bobule černého bezu, loupaný sezam, semínka šípkové růže, semena ramtily, ulity ústřic (1,6%), květy heřmánku (1%), semena ostropestřce. 

hr.protein 13,7%, hr.tuk 14,3%, hr.vláknina 8,1%, hr.popel 4,9%, vlhkost 9,7%, vápník 0,8%, fosfor 0,5%

vitamín A 6000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 20 mg, měď 8 mg (disulfát), jód 0,32 mg

 

JR Birds - Agapornis Premium 1 kg

La Plata proso, Manna proso, lesknice kanárská, stříbrné proso, dipsacus, semena trav, mrkev, japonské proso, senegalské proso, semena konopí, loupaný oves, semena lnu, fenykl, vodnice, pohanka, jalovcové bobule, pšenice, ječmen, semena ostropestřce, loupaná semínka slunečnice, šípky, semena ramtily, ulity ústřic (1,8%), květy heřmánku (1%).

hr.protein 13,5%, hr.tuk 13,8%, hr.vláknina 7,3%, hr.popel 4,7%, vlhkost 9,7%, vápník 0,7%, fosfor 0,4%

vitamín A 6000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 20 mg, měď 8 mg (disulfát), jód 0,32 mg

 

JR Birds - Forpus a Poicephalus Premium 950 g

La Plata proso, Manna proso, lesknice kanárská, stříbrné proso, semena trav, mrkev, japonské proso, senegalské proso, pohanka, laskavec, semena konopí, loupaný oves, lněné semínko, fenykl, tuřín, šípky, semena ostropestřce, loupaný sezam, semena špenátu, semena ramtily, ulity ústřic (1,6%), květy heřmánku (1%).

hr.protein 13,6%, hr.tuk 14%, hr.vláknina 7,6%, hr.popel 4,7%, vlhkost 9,8%, vápník 0,8%, fosfor 0,5%

vitamín A 6000 IU, vitamín D3 800 IU, vitamín E 20 mg, měď 8 mg (disulfát), jód 0,32 mg bez umělých barviv a konzervantů.

 

Cunipic Love Birds 3kg - agapornis

 

68 Mix střední papoušek bez slunečnice

 

Levné krmné směsi

Je třeba pamatovat na to, že neobsahují vitamíny. Proto se nehodí, pokud nedoplňujete dostatkem zeleniny a ovoce. Rozhodně se nehodí vybrat jen jednu, ale míchat různé, které se vzájemně doplňují. Dávejte si pozor na cenu, je mnohdy klamavá, vyplatí se koupit směs, kde není nezpracovaný oves a do ní přimíchat vločky, než v podstatě draze kupovat směs kde je hodně ovse a jinak nic. Pokud se tím nechcete zabývat, raději si připlaťte za směsky výše zmiňované a doporučené.

Pokud chcete nějakou ze směsí dostupnou běžně ve zverimexech přimíchávat volte Činčila DELUXE od Avicentry nebo Darwins Happy Mix či Darwins Happy Mix pro činčily (Darwins se ale do kategorie levné směsi řadí spíš svým obsahem než cenou). Jako nouzovou směs můžete použít Darwins drobný hlodavec. Nejsou to směsi, kterými by měl být pískomil denně živen, ale na přisypání k základní jsou vhodné. Obsahují trošku sušeného ovoce, různé vločky, vojtěžková kolečka a svatojánský chléb a nemusíte tak shánět zvlášť v množstvích, které byjste nespotřebovali yesyesyes slunečnici a sušené banánky z nich můžete použít jako pamlsky ((ať se nestává, že dobrůdky vyzobe ten nejmlsnější). Jiné levné směsi nedoporučujeme.

Alternativní krmení, které je ale tučnější a ne tak voňavé, kvůli ošizení na obsahu, může být Versele Laga Crispy Müsli. Do tétto směsy už nepřisypávejte ovesné a obilné produkty, ani tučnější semínka, naopak se ji hodí obohatit bylinky nebo sušenou zeleninou a ovocem (např. mrkev, měsíček, pampeliška, kopřiva, papája, ...)

Versele Laga Crispy müesli hamster

 

Versele Laga Prestige Big Parakeet pro střední papoušky

Alternativu k výše zmíněnému doporučovanému Versele Laga African parakeet MIX si můžete namíchat i sami (vybírejte ovšem kvalitní zrniny - v dobré kvalitě je docela drží firma Avicentra nebo nakupujte ve zdravé výživě - jáhly, pohanka, konopné semínko, lněné semínko, kustovnice, ostropestřec mariánský, se dají sehnat vždycky)

Proso a lesknice jsou také vhodné i ke klíčení. Nezapoměňte střídat různé druhy prosa, každá barva znamená jiné složení! proto je dobré druhy míchat.

Pohanka

imageVelmi důležitá složka krmiva pískomilů i skvělá ke klíčení.

Jedno z oblíbených semínek v denní krmné směsi. Nemělo by chybět v jídelníčku (má spoustu vitamínů a minerálních látek, obsahuje i látku velmi potřebnou pro správnou stavbu cévního systému - pískomilové jsou náchylní na infarkty a mozkové mrtvice, je dobré jim pohanku podávat). Velmi dobré je i semínka dát naklíčit, podávat jako klíčky anebo přes noc nechat nabobtnat. Proto kupujeme pohanku neloupanou.

K dostání je v obchodech zdravé výživy, a lékárnách. Moje malé upozornění: dávejte si pozor, aby jste koupili opravdu semínka pohanky, stejně balená jsou i pohankové slupky, které se používají jako výplň do polštářů a „plyšáků do mikrovlnky na bolavé bříško“. (400g balení pohanky vychází cca 20-30Kč). Anima pohanka pro zvířata se dá koupit v Hornbachu. Doporučujeme kupovat BIO pohanku ve zdravé výživě (pokud kupujete se slupkou je to více méně jedno, kvalitu si potvrdíte testem klíčivosti, pokud kupujete loupanou je dobré vybrat BIO neb jiné nebio značky pohanku loupou teplem - proto je tmavší a ne světlá, tepelnou úpravou ovšem ztrácí svoji hodnotu i chuť)

Semenec (konopné semínko)

imageOblíbené semínko na zpestření jídelníčku (prý „lektvar mládí a dlouhověkosti“).  Určitě nezaškodí přimíchat pár semínek během týdne do mističky, nebo podat z dlaně jako dobrotu. U papoušků je velmi oblíbené a doporučuje se podávat ho pro delší život, proto ho můžete už v krmných směsích pro papoušky najít už přimíchané, někdy bývá i v dražších směsích pro hlodavce.

Sehnat lze v obchodech zdravé výživy, v lékárnách a samozřejmě dobrých  chovatelských potřebách (500g stojí cca 30Kč, ve zdravé výživě je cena o něco vyšší), také v supermarketech, ale to bývá většinou bez slupek, není tak vhodné ke klíčení a bývá mnohem dražší.


Granule

Pozor na kvalitu granule, používání některých může mít fatální následky pro vašeho mazlíčka.

Žádné z granulek nedoporučujeme k samotnému používání, rozhodně nanahrazují pestrou přírodní stravu, ale pokus směs mícháte sami jsou vhodné jako doplněk na obrušování hlodáků i jako částečný zdroj živočišných bílkovin,  v poslední řadě ale bohužel neposkytují mazlíčku ani zábavu a požitek z loupání semínek a degustování - každá chutná stejně, mnohdy jen neutrálně moučnatě. Proto jsme pro Vás ozkoušeli a vybrali granulky které je možno používat, ostatním je třeba se vyhnout..

Granulky které doporučujeme:

U nás na trhnu najdete vhodné granule k podávání následující, lze je přidávat do krmení nebo jimi přechodně krmit, ke krmivu které si mícháte, slouží dobře na obrušování zubů. Versele-laga Complete doplňuje i živočišnou složku.

 

Dále doporučujeme spíše dražší Beaphar Gerbil Care+

http://beaphar.cz/cs/hlodavci/krmivo/granule-care/krmivo-beaphar-care-piskomil/

     

 

Vojtěškové květinky a jiné extrudované výrobky

Granule pro činčily a osmáky a plno různých vojtěžkových koleček existuje celá řada, dělá je snad každý výrobce a patří k tomu nejlevnějšímu, co lze sehnat. Vybírejte ale takové které opravdu obsahují vojtěžku a nejsou plné šrotu! Pískomilové špatně zpracovávají velké množství vlákniny, takže pokud jim tyto granulky předkládáte ať z nich mají podstatnou část a ne jen lisovaný odpad - který se mimochodem prodává i jako podestýlka.

ALFAALFA vojtěškové květinky a Vitapol vojtěžkové úsužky.

Cenově se nám zdály drahé, ale jseme rádi, že je máme doma. Mnohem levnější je pak polská varianta od značky Vitapol.

Greenwoods pro králíčka

Je opravdu nejbohatší směs, co do složení bylin, zeleniny a vitamínů, kterou lze sehnat. Bohužel pokud nemáte doma současně králíčka nebo pořádnou smečku pískomilů je ceně 100-150 Kč/Kg nereálná. Ale za pozeptání se u známých jestli trošku neodsypou to stojí. K dostání je u www.zoohit.cz


Živočišná složka krmiva

Je třeba pamatovat i na živočišnou složku jídelníčku pískomilů.

Náhražka, která pískomilům velice chutná je krmivo pro rybičky. Na obrázku od firmy Apetit pro kapry KOI- takový křupky s rybí či krabí moučkou - tyto nejsou moc kvalitní, koupit se dají i lepší a hlavně nebarvené - v podstatě čím je granule měkčí- napěněná, tím míň je kvalitní. Většina právě těchto granulí pro venkovní bazénové rybičky, jako KOI kapry, je takovým „ pískomilnýmživočišným popcornem“  - nadýchané, křupavé tyčinky. Konkrétně ty co jsou na obrázku (červený Apetit PONDSTICKS RED - PREMIUM) cenově vychází, dle balení, jenž jde koupit: 12g/12Kč, 570ml/20-30Kč, 400g vědro/130Kč, 500g sáček/75Kč. Ale spousta obchodů s akvaristikou bere tyto granulky od různých značek  i cizích profesionálních akvaristických krmiv a prodává je v malých kelímcích cca 20-35 korun.

Můžete zkoušet i různé suchary pro kočky a psy, vybírejte ale kvalitní nebarvené. Možno i známé vitamínové Dreamie pro kočky, dají se koupit i sýrové.

 

Hmyz lze koupit i sušený:

JR Terra Gammarus 20g

JR Terra Kobylky 15g

JR Terra Mouční červi 20g

JR FARM krmivo pro vodní želvy 70g

 

Exo Terra Kobylky luční, kobylky luční XL nebo cvrčci

 

 

 

 

 

 

 

 

Larvy bource morušového 40g od JR FARM

 

 

Další živočišnou složkou je vařené vajíčko nebo lze použít sušenou vaječnou míchanici pro ptactvo – Orlux od Versele-Laga nebo Quiko, obsahuje korýše, rybičky a sušené ovoce (viz foto).

Lillebro sušení mouční červi

 

Mucki Protein-Mix

obsahuje lahodné sladkovodní krevety, blešivce, cvrčky a moučné červy

Versele Laga Orlux Insect Patee

obsahuje sušené larvy maločlence, vajíčka mravenců, mexické larvy a sladkovodní kraby

 

JR Farm - Proteinový koktejl 10 g

Složení: sušené kobylky, sušení červi, sušené krevety.

     


 

 

 

TIP - pamlsky + hůře sehnatelná semínka yes

Dobrá pochutina a doplněk vitamínů, je tato zimní směs pro venkovní ptactvo. Obsahuje různá semena a obilniny, přidané vitamíny a také slunečnici a arašídy, které můžete použít na pamlsek z ruky k ochočování. Je levná (jedná se o 1kg balení za 50-99Kč), koupíte tak vše v jednom - doplníte semínka do denní směsky (jen slunečnici a oříšky budete muset vybrat a zbytek můžete smíchat do krmné směsky). Obsahuje také kardi (bílá semínka), můžete i část vybrat a použít na klíčení.

 


Ovesné vločky x semena ovse?

U ovse nezpracovaného do vloček, jsem narážela na problémy, že ho pískomilné v misce nechávali. Z toho důvodu nepřipadají v úvahu taktéž levné běžné krmné směsi, které vám zajisté ve zverimexu poradí obsluha. Přitom by měla být jednou z hlavních složek jídelníčku - POZOR ale jen do 40% obsahu. Problém mi odpadl, s pořízením ovesných vloček, které již jsou ochotně přijímané a vychází i mnohem levněji. S porovnáním, všude doporučované denní směsi pro hlodavce, kde hlavní podíl je levná nezpracovaná oves, kterou spíše můžete vyhodit (krom toho mnohem více láká potravinové škůdce, někdy je dodávaná i s nimi, není tříděná, mnohdy si tedy špatná semínka musíte samy přetřídit, může obsahovat námel s halucinogenními alkaloidy…. Dále takováto ošizená směs obsahuje různé extrudované barvené kroužky, aby vyvolala dojem speciálního krmiva - o použitelnost tedy ani nemluvě (nejedná se o vitamínové granulky), zbytečné takto práskat svoji peněženku – rozhodně neušetříte, jak se na první pohled zdá a navíc můžete přihodit svému mazlíčku třeba bolesti hlavy a nadměrnou hyperaktivitu způsobené právě kvůli přítomnosti umělých barviv či karmínů - košenily).

Mějte na paměti, že neexistují jen vločky ovesné, ale seženete i vločky pšeničné či špaldové (stačí se po nich jen v supermarketech podívat v oddílu zdravé výživy - můžete pak k snídani klidně mlsat se svými mazlíky).

Pokud mícháte směs doma: Pokud možno se vyhýbáme obarveným kroužkům (jednak již kvůli zmiňovanému barvivu, které způsobuje hyperaktivitu a bolest hlavy, jednak protože je zbytečné za ně vyhazovat peníze, když neobsahují nic víc než obilninovou moučku a pár chemických přísad – pískomilové po nich značně tloustnou). Kolečka (extrudované doplňky vybíráme nebarvené - tedy zelené s obsahem vojtěšky, sena a jiných přírodnin). U některých píše výrobce "barveno přírodními barvivy", pokud barviva nevypadají věrohodně a nejste si jisti jejím původem, raději sáhněte po jiném výrobku (krom toho zmiňovaná košenila, způsobující bolest hlavy a hyperaktivitu , také možná rakovinotvorné účinky, je také přírodní barvivo).

obrázek se nezobrazuje


Na fotografie jsou pšeničné pukance - popkorn. V odděleních zdravé výživy i ve zverimexu najdete různé druhy popkornů kukuřičný (nezaměňujte ho s popkornem který si koupíte v kině, tento jsou krásné žluté kukuřičné pukavce bez přídavných látek a rafinovaných olejů!!!), pšeničný, špaldový, špaldový s medem, rýžový,... Je možné použít i Racio chlebíčky, ale nejsou vhodné ve velkém množství pro obsah soli.

Sépiová kost, minerály

Výborná jako přísun minerálů. Ochotně přijímaná jako pamlsek do paciček. Zajišťuje i občasný přísun minerálních látek – koupené v obchodě jsou již odsolené, takže se nemusíte bát, že by v ní  bylo soli příliš mnoho. V obchodě lze i, pod značkou Vitakraft pro papoušky, sehnat i sépiovou kost napuštěnou vitamíny. Dále je možné koupit i řadu minerálních kamenů pro hlodavce, ale ty nejsou přijímány tak ochotně a v řadě případů je to jen 100% umělá náhražka, která je dražší a nakonec se vyhodí, mnohdy obsahuje zalitý plastový držáček, jejž mohou pískomilové rozkousat a pozřít, proto není vhodná.


Svatojánský chléb

Velmi známé a oblíbené doplňkové krmivo pro hlodavce. Pískomilové ho ovšem spíše přijímají, mají-li zrovna na něj chuť. Rozhodně ho tedy při prvním neúspěšném podání neodsuzujte. Velmi se hodí pro zpestření jídelníčku i na přimíchání rovnou do krmné směsi. Více se o něm dočtete například na Wikipedii pod názvem Rohovník obecný.

Hrachové vločky se často vyskytují ve směsích, samostatně se dají koupit jak v potřebách pro zvířata, tak ve zdravé výživě i supermarketech.


Další potraviny:

Jogurt, vařená i syrová rýže, ....

  

Zelenina a ovoce

Podáváme co nejčastěji, nejlépe denně, nejméně 2x do týdne. Během dní, kdy nepodáváme čerstvé, používáme alespoň sušenou. Sušenou buď domácí nebo se dá koupit i sušená zelenina do polévky popřípadě v chovatelských potřebách je též k sehnání.

třešně (bez pecek), jablka, banán,  brokolice, kedlubna, ředkvičky, mrkev, kukuřice, hrášek, květák, maliny, jahody, různé saláty, .....

TIP: sušená ovoce lze použít i jako zdravou pochoutku do paciček

V zimním období lze použít i rozmraženou zeleninu nebo vařenou v páře.

TIP- malá ukázka: Odkrojky zeleniny a ovoce pro dva či tři prcky se najdou vždycky, tak žádné výmluvy, že to zelenina a ovoce lezou do peněz, právě naopak wink pokud tedy nechováte pískomilů 10 a více.

 

Klíčky, bylinky a jedlé květy

Klíčky: fazolky mungo, pohanka, slunečnice, proso, ječmen, oves, pšenice, kardi, mohár,…. (v podstatě jakákoliv směs se dá naklíčit, lepší je ale klíčit každou složku zvlášť kvůli jiné době klíčivost a velikosti, dávejte pozor, aby vám mezi klíčenými semeny nezačalo něco zatlívat !!! - kontrolujte čichem).

Bylinky ze zahrádky (bazalka, kokoška pastuší tobolka, kopřiva (spařená vodou – dá se levně koupit i kopřivový čaj, stejně tak čaj heřmánkový je dobrý na uklidnění např. před ohňostroji či léčení nachlazení nebo nějakého zánětu) – sušený sypaný ihned podáváme nebo ten v sáčku vysypeme do mističky, smetánka lékařská = pampeliška (květ i listy), sedmikráska, jetel, jitrocel, ptačinec žabinec, jiné jedlé květy,… ),  sušené směsi- sušená zelenina do polévek či petržel jako sušené koření (kupovaná nebo domácí) nebo sušené bylinky pro papoušky (Vitakraft Salat MIX i jiné).

Seno: jednak jako podestýlka, jednak se v něm najde i nějaká dobrota, existují i balení sena se sušenýma bylinkami nebo sušenou mrkví. Je důležité pro správnou funkci střev.

Tráva pro kočky: sazeničky se dají koupit v zahrádkářství – (….na sáčku se semeny je obrázek kočky nebo je už i dokonce pro hlodavce či želvy).

Sazeničky bylinek: dobře se hodí bazalka a řeřicha, také máta, tymián

Listy a větve stromů: dobré na obrušování drápků, hlodáků i na spásání kůry, pupenů a listů.

Ostropestřec mariánský: semínka se dají koupit ve zdravé výživě nebo jako sypaný čaj v lékárně.

!!! Bylinky nesbírejte u silnice, i bylinky z vlastní zahrádky před podávání omývejte, stejně tak větvičky stromů !!!!

POZOR na vysoký obsah C vitamínu - jako např. řeřicha, pískomilové po vysokých dávkách vit. C trpí exzémem až slézáním kůže !!!

http://www.glückliche-nager.de/informationen/haltungsinfos/degus/

 

Aviseed-Mix na nakličování Malí papoušci 3kg

žluté proso, světlice, pšenice, japonské

proso, niger semeno, katjang(čínská fazole),

řepné semeno, pohanka, bílé dari, červené

dari, sezamové semeno, chininové semínko.

Hawaiian Sweet noodle mix 400g

papája, ananas, rozinky, zelenina, těstoviny, obiloviny, semínka, minerály, methionin, threonin

 

Příliš práce se sháněním, sušením a studováním vhodnosti bylin pro pískomily? Na našem trhu jsou k dostání vhodné produkty:

Zatím se jedná převážně o zastoupení jen značky JR FARM, ale přece něco smiley

Na našich webovkách uvádíme jen produkty vhodné ke krmení pískomilů, podle našich kritérií jsme vybrali produkty  bez EU barviv, sladidel a tepelně upravených pochutin.

Bylinky a květy:

JR Farm - Činčila Sen 75 g

Složení: Ostropestřec,  okvětní lístky slézu, šípky, máta peprná, heřmánek.

 

JR Farm - Činčila Speciál  500 g

Složení: Ostropestřec,  šípky, mrkev, okvětní lístky  růže

JR Farm - Pochoutka pro osmáky 100 g

Složení: Hrachové vločky, vločky z bobu, mrkvové vločky, květy slunečnice, květy kukuřice, pastinák, petržel, červená řepa, květy růže, květy červeného jetele.

 

JR Farm - Činčila Květinová zahrada 50 g

Složení: Okvětní lístky: měsíčku, ibišku, heřmánku, růže, chrpy a chmele.

JR Farm - Bylinková zahrada 100 g

Složení: zelený oves, vojtěška, petržel, kopřiva, pampeliška, zelená pšenice, máta, list břízy, heřmánek.

 

JR Farm - Bezobilná směs Pampeliška - Šalvěj 100 g

Složení: pampeliška 87%, šalvěj 5%, máta peprná,  slaměnka 

 

JR Farm - Sedmikrásky 20g

 

JR Farm - Heřmánek 20g

JR Farm - Letní pole 100 g

Složení: plátky mrkve, hrachové vločky, jitrocel, květ měsíčku, okvětní lístky slunečnice 10%, pampeliška 10%, květ ibišku, květ růže 10%.

 

JR Farm - Echinacea a vojtěška 100 g

 

JR Farm - Rukola a rajče 100 g

 

JR Farm - Kopřiva 80 g

JR Farm - Jitrocel 100 g

 

JR Farm - Pampeliška 100 g

JR Farm - Nať mrkve 100 g

 

JR Farm - Směs Polní bylinky 200 g

Složení: ovesné vločky, pšeničné vločky, měsíček, petržel, červená řepa, vojtěška, pampeliška, hrachové vločky, mrkev, kopřiva, jitrocel, pšenice, pražená pšenice, pražená kukuřice, listy, květ čekanky, růže, máta peprná, kukuřičné vločky, meduňka, jetel.

JR Farm - Směs Ovocné listy 100 g

Složení: listy jahodníku, listy ostružiníku, listu maliníku.

 

JR Farm - Bezobilné srdíčko s měsíčkem 105 g

Složení: hrachová moučka, semena trav, lesknice kanárská, pohanka, máta peprná, pampeliška, kopřiva, mrkev, petržel, semínka konopí, lněná semínka, semínka fenyklu, květ měsíčku 1,2%, škrob, semena černého kmínu

JR Farm - Zakrslý králík Grainless Mix 650 g

Složení: bojínek luční, hrachové vločky, srha laločnatá, jitrocel, lipnice luční, červený jetel, kostřava luční, kontryhel, listy žahavé kopřivy, plátky mrkve, okvětní lístky heřmánku, vločky z bobu, kostičky pastináku, fenykl, květy měsíčku, kořen pampelišky, listy jahodníku, kostičky mrkve, kostičky červené řepy, kostičky jablek, lněné semínko, listy pampelišky, černucha, vitamíny.

 

JR Farm - Nať petržele 50 g

Osah modrá etiketa: hloh, ibišek, kaštan květ, měsíček, sléz maurský, slunečnice, pampeliška, jasmín, petržel

Obsah růžová etiketa: heřmánek, jetel červený, měsíček, růže poupě, jasmín, sedmikráska, pampeliška, pivoňka, petržel

Obsah v žlutá etiketa: akát trnovník, chrpa, ibišek, jetel červený, prvosenka jarní, sedmikráska, slunečnice květ, pampeliška list, petržel

 

Pamlsky, které bychom schválily k podávání:

JR FARM bezobilné hráškové kroužky 150g

 

JR Farm - Bezobilné srdíčko s růžemi 105 g

JR Farm - Celozrnné sušenky s kraby 80 g

 

JR Farm - Srdíčka 200 g

JR Farm - Semínka pískavice – pelety 200 g

 

JR Farm - Ovesné polštářky 100 g

JR Farm - Zeleninové hryzací tyčinky 125 g

 

JR Farm - Zeleninové hryzací tyčinky 125 g

JR Farm - Závěsná rolka dvě příchutě

Sušené ovoce a zelenina, lze podávat i jako pamlsek:

JR FARM plátky mrkve 125g

 

JR FARM plátky jablek 100g

 

JR Farm - Plátky banánů 150 g

 

  JR Farm - Ratatouille 100g

  

Poznámka:

V  průběhu života se pískomilům chutě a jejich potřeby složení potravy mění. Na to je třeba pamatovat (to co prve nechutnalo, mu nemusíte trvale odepřít, ale je potřeba stále zkoušet).

Vše co má vysoký obsah tuku pískomilům hodně chutná, ale taky ještě více po něm tloustnou a zaděláváte jim tak na řadu zdravotních problémů. Proto využijte těchto potravin a podávejte je jen jako pamlsky do paciček k ochočování. Není potřeba kupovat žádný „vymoženosti “ v podobě drahých nabarvených a pěkně zabalených pamlsků pro hlodavce. Věřte, že kde jaký oříšek pískomilové ocení mnohem více a bude pro ně zdravější než tovární kuličky s éčky a burákovou drtí či nějakými dochucovadly a podobné jedovatiny. Navíc oříšky můžete mlsat hezky s nimi.

Co třeba použít???: v první řadě obliby stojí samozřejmě oříšek. Nemusí to být zrovna arašíd, jak je zvykem dávat hlodavcům (moji pískomilové už dokonce i arašídy odmítají). Ten bych třeba doporučovala dávat jen na Vánoce, když si třeba koupíte k Mikulášovi pytlík nevyloupaných buráků, můžete nějaké schovat a dát je pískomilům, ať si tento dárek sami rozbalí . K běžnému pamlsku se arašíd určitě nedá řadit. Krom velmi vysokého obsahu tuku, arašídy obsahují rakovinotvorné látky! Proto se jim raději vyhýbáme.

Oříšky: vzpomeňte si na své mazlíčky, až budete „chroupat“ lísková jádra, vlašské ořechy, jedlý kaštan, kešu, piniové oříšky, mandle, para ořechy…Samozřejmě nedávejte jim je v čokoládové polevě ani solené a pražené, jen hezky natural. Kokosové vločky (chipsy) jsou také chuťová bomba - pískomilové doporučují  .

Dobrým pamlskem na ochočení je neloupaná slunečnice, můžete použít i piškot, rozlámané tmavé usušené pečivo (skvělé jsou se semínky navrchu, ale ne se solí), dýňová semínka (můžete třeba nasušit z dýně Hokaido), rozinky, ….. zkrátka cokoliv, na co přijdete,  co nemůže být v denní krmné směsi moc často, se dá takto využít. Ale pamatujte všeho s mírou.

Sirupy: rýži můžete pokapat jogurtem ale i třeba medem, ještě lépe sirupem ze zdravé výživy (datlový, kukuřičný, javorový, agávový,…..)

Různá Křup a pamlsky si raději odpuste. Dobré jsou dočasně na zabroušení zubů (lépe ale poslouží granule pro kočky či Dreamies). Většinou se jedná jen o extrudovanou obilnou moučku. Pokud po nich chcete sáhnout, tak podíl zeleniny byl v Kroketách od Apetitu, lepší jsou zmiňované pamlsky od JR farm.

Kukuřičné křupky od REJ bez lepku pro i ty nejmenší děti, můžete podávat. Lepší je koupit ty v modrém obalu – bez soli. Také jsou k dostání už i rýžové a pohankové – ty především v lékárnách, kukuřičné v Globusu.


imageSamostatnou kapitolou jsou různé tyčinky. Je to nejdražší, co můžete pořídit, raději investujte do vybavení ubikace. Hodí se jen na zpestření, zábavu, pokud nekupujete vitamínové směsi, zkuste vybrat vitamínovou tyčinku (ale dvě balení tyčinek vás vyjde stejně, jak sáček profesionální směsi, kterou pískomilci uvidí raději). Rozhodnutí je na vás. Před podáním odstraňte plastové zavěšovány.

 

 

Olejnatá semena

Olejniny stejně jako oříšky, jsou důležitou součástí krmení, o které by pískomilové neměli přijít. Pokud mají pískomilové kolečko na běhání, nenastává žádný problém. Proto je kolečko zásadní výbavou.

Nejedná se jen o oříšky, ale i:

Např. slunečnice, lněné semínko, arašíd, dýňová semínka

Olejnatá semena jsou velmi důležitá pro kvalitu srsti a pro svůj obsah mastných kyselin, ale je potřeba je podávat s mírou, neboť pískomilné po nich velmi rychle přibírají. Výborně se hodí jako pamlsek, jsou akorát na podání do paciček a neodolatelnou pochoutkou. Ve větší míře lze slunečnici podávat lehce naklíčenou či více (až do zezelenání klíčků) nebo aspoň nabobtnalou přes noc, kdy semínka změknou a uvolní aspoň nějaké zásoby tuku potřebné jejich růstu a vzroste jejich nutriční hodnota, stávají se vitamínovou bombou. Na chuti tak slunečnice neztrácí  a stává se tak výborným  velmi hodnotným zeleným krmivem. (500g slunečnice vychází na 20Kč, klíčím je ve velkým jak pískáčkům tak papouškům ). Lněné semínko přimícháváme do směsi dalších drobných semen zvlášť do mističky, je důležité na správnou funkci střev.
angry!!!!!!!!       Nevhodné a nebezpečné krmivo       !!!!!!angry

 • Avokádo
 • Nevhodné je krmivo pro morčata, pro vysoký obsah vlákniny a kvůli přidanému obsahu vitamínu C
 • Ovoce s vysokým obsahem vitamínu C není vhodné, dále ovoce po kterém měl pískomily vyrážku (lysinky na kůži – „slézání kůže“). Nevhodné je tedy ananas, šípky (jeden sušený šípek ale neuškodí), rybíz, citrusy, kiwi.
 • Nepodáváme ovoce s jadérky či peckami  – jadérka a pecky z jablek, melounů, broskví, meruněk, třešní,…odstraňte před podáváním.
 • V případě že podáváte pečivo je nutné aby bylo ztvrdlé,  nikdy nepodávejte čerstvé a vyhněte se pokud možno pečivu z bílé mouky a tmavému pšenicí dobarvenému - používejte celozrnné se semínky. Pečivo nesmí být namazáno žádnou pomazánkou ani máslem či sádlem.
 • Nevhodné jsou brambory, cukr, česnek, mléko, kořeněné pochutiny, houby, uzeniny, sůl (jako minerální doplněk je vhodná odsolená sépiová kost – v dostání v obchodech s chovatelskými potřebami, máte-li nějakou od moře, je třeba ji aspoň trochu odsolit)
 • Nevhodný je šťovík, větve jehličnanů, fazole (s výjimkou mungo fazolek, které jsou vhodné jen tak nebo lépe naklíčené).
 • hořké mandle (sladké být mohou, střídmě)
 • pražené nebo solené oříšky
 • Zavařeniny též nepodáváme, vždy jen čerstvé ovoce – můžou to být aspoň odkrojky z ohryzků jablek, salátová okurka- určitě se něco najde, čím pestřejší tím lepší.
 • Nejsou vhodné tepelně upravovaná krmiva - slepované tyčinky s přídavkem sladidel, EU barviv, pečené sušenky pro hlodavce, pečené müesli srdíčka či koule (výrobci do těchto produktů slepí zrniny nižšší kvality - starší, možná žluklá již neklíčící semínka, obsahují barviva a nějakou sladkou lepivou látku) - můžete podat jen zřídka za účeleb obrusu zubů
 • Nepodávejte jakékoliv cibuloviny, včetně např. sušeného pórku (pozor: nesmí být obsahem sušené zeleniny do polévky)
 • trávní semena určená pro výsev (jsou chemicky ošetřena)
 • Nevhodné jsou domácí pochutiny pro lidi: dorty, pizza, sladkosti, piškoty

noNásledující produkty a podobné směsky nedoporučujeme pro pískomily, obsahují moc obilnin a moc vlákniny, pískomilové ji špatně zpracovávají. Navíc z nich není žádný výživový ani finanční přínost. nonono

Apetit New generacion granule pro potkany nebo křečky, bohužel neobsahují žádné vitamíny, jedná se o ty nejlevnější granule na trhu a současně nejdražší vhledem k jejich hodnotě obsahu - nejsou vůbec vhodné k podávání (pískomilové po nich trpí vážnými zdravotními problémy).

Do směsi můžete míchat granule pro křečky, činčily nebo potkany (ne pro morčata! s přídavkem C). Granule určitě v chovatelských potřebách najdete, stojí do 20Kč. Pozor: Granule pro činčili či vojtěžková kolečka, králíky,  jsou velmi časté v krmných směsích pro hlodavce. Mají velký obsah vlákniny. Jejich složení je vojtěšková moučka, pšeničné otruby, sladové klíčky, ječmen, ovesné otruby, melasa z cukrové řepy. Slouží jako základ krmné denní směsi mnoha výrobců, ale pro pískomili nejsou vůbec vhodné pro přílišný obsah vlákniny, navíc pokud nekoupíte kvalitní, tak se jedná jen opravdu o zbytky jinak nevyužitelné v zemědělství - obilný a trávní šrot. Doporučujeme se jim vyhýbat nebo koupit jen jako součást krmiva Činčila Deluxe od Avicentry.

aktualizováno: 23.08.2018 20:07:07